NIKE FLYKNIT vs. ADIDAS PRIMEKNIT

NIKE FLYKNIT vs. ADIDAS PRIMEKNIT

Dva dlouholetí rivalové, Nike a adidas. Narazili na sebe už vícekrát, jejich právníci mají stále dost práce. V tomto článku se podáváme na to, jak to mají s technologií PLETENÝCH  (angl. "knit") bot a v čem je tato novinka výjimečná, ať už u jednoho nebo druhého. Kdo se o tenisky zajímáte, doporučujeme knihu UMĚNÍ VÍTĚZIT od Phila Knighta, zakladatele Nike. Velmi motivační, zajímavé a poutavé čtení.

Když se podíváme do kuchyně Nike, zjistíme, že se technologie Flyknit objevila poprvé v únoru 2012. Vše vzniklo díky běžcům, kteří chtěli boty "jako druhá kůže". Prostě takové, které velmi těsně, ale pohodlně doléhají na nohu, netlačí jsou velmi lehké a pohodlné. Tak vznikla inspirace vedoucí k Flyknit technologii.

Udělejme odbočku a podívejme se jak se vlastně boty vyrábějí. Velmi, velmi zjednodušeně, vezme se podešev (nesprávně "podrážka"), a svršek (to je všechno to ostatní, co není podešev), a to celé se spojí dohromady. Například se sešije, nebo se použijí hřebíčky, dříve i dřevěné kolíčky, tzv. floky. U běžeckých bot a tenisek se podešve a svršky nejčastěji dohromady SLEPÍ LEPIDLEM. Svršek, se pak většinou vysekává. Něco jako vykrajování těsta, vezme se kovová forma a s ní se vysekávají větší nebo menší kousky, které se pak dohromady sešijí. Snižuje to náklady (menší kousky vyseknete i z malých ploch materiálu), a zároveň to umožňuje kombinovat různé barvy a tvary. Pokud je bota z textilu nebo plátna, jednotlivé díly se stejně tak vystřihnou a sešijí dohromady. Tím vznikne tzv. svršek, který se spojí s podešví.

U "KNIT" technologie, pletené obuvi, je to ale jinak. Celý svršek se utká, jako když vidíte na šicím stroji špulku ze které se odvíjí vlákno, nit. Takto se odjakživa pletly oděvy, nikdy ale ne boty, alespoň pokud nám je známo. Až do roku 2011 kdy toto technicky zvládl Nike. Opravdový nástup Flyknit byl v roce 2012, kdy naplno zazářil na olympiádě v Londýně. Možná si vybavíte drobného Mo Faraha a jeho zlato na 1500m. Zbrusu nový Flyknit se ocitl rovnou nahoře na bedně!

adidas se technologií pletené obuvi, pod registrovanou značkou Primeknit, začal zabývat v roce 2008, resp. 2010, a přišel s ní na trh zhruba ve stejné době jako Nike. Nike si soudně nárokoval prvenství, nicméně po řadě soudních tahanic a částečnému zákazu prodeje se nyní souběžně prodávají obě technologie zároveň. 

Pokud se, oprávněně, ptáte "na co mi to všechno je", tak tady jsou hlavní výhody PLETENÝCH bot:

  • ekologie ; minimum odpadu, spotřebovává se jen vlákno a nejsou žádné odpady které běžně vznikají při vysekávání
  • lehkost a tím úspora energie; je ca. pětinu lehčí než klasické běžecké boty, lehčí než kůže, mesh nebo koženka
  • perfektně sedne ; svršek je z jednoho kusu, není sešívaný, proto dobře přilehne k noze, umí se přizpůsobit protože je tenký, pružný a nemá švy

Každopádně se máme o důvod více těšit se na olympiádu v Tokiu v roce 2020, kde se Flyknit i Primeknit určitě utkají na běžecké dráze.

Samozřejmě nesmí v tomto článku chybět ani naše doporučení jak čistit textilní boty a tenisky. Nejen ty s technologií obdobnou typu Flyknit nebo Primeknit, ale i obecně všechny boty z textilu a plátna, například i typu Converse.

  1. jako vždy, napřed VYČISTIT; buď jemné znečištění pěnou SHOEBOY'S COMBI CLEAN & CARE ; co nepůjde vyčistit pěnou, na to vezměte čistič s kartáčkem pro mokré čištění SHOEBOY'S MULTI CLEAN, co si poradí i se zašpiněnými podrážkami, trávou aj. Pokud máte boty, které lze prát v pračce, hodí se vám tento prací gel PURE ONE od značky natch. Nebo je vyšněrujte a pomocí PURE ONE je v umyvadle vyperte v ruce.
  2. po dokonalém uschnutí IMPREGNUJTE, a to například impregnací SHOEBOY'S NANO PROTECT ve výhodném větším balení 400ml, nebo v menším balení WATER PROTECT 200ml nebo PERFECT PROTECT 150ml

Typické flyknit boty nicméně moc nenaimpregnujete, jsou vyrobené na extrémně dobré větrání a mají oka ("dírky") hodně od sebe; nejspíš se proti promočení neuchráníte. I tak má ale impregnace rozhodně smysl, protože je budete o moc lépe čistit, špína se na nich tolik nechytá a rychleji schnou.

Foto zdroj: www.pixabay.com

Odeslat článek známému   Vytisknout